Kiedy warto zautomatyzować zarządzanie cenami w sklepie?

gears-1236578_1920W dzisiejszych czasach każdy konsument ma możliwość szybkiego porównania cen produktów w Internecie. Dlatego oferta cenowa w sklepie powinna być ustalana na podstawie bieżącej sytuacji rynkowej i tego, co robi konkurencja. A gdy ciężko jest nadążyć za dynamiką rynku – istnieje możliwość wprowadzenia do sklepu internetowego automatyki cenowej. Jak to działa?

Ratunek na wiele rynkowych zmiennych

Przy dużej ilości produktów w asortymencie i sporej dynamice cen, trudno jest zmieniać ceny w sklepie internetowym w sposób ręczny. Nadążenie za tym co robi konkurencja w najbardziej gorących okresach, takich jak święta czy sezonowe obniżki wymaga olbrzymiego zespołu … albo sprytnego automatu do ustalania cen. Narzędzie do automatyki cenowej samo dostosuje ceny asortymentu do aktualnej sytuacji rynkowej. Wykorzystując dane z monitoringu cenowego konkurencji i ustalone przez sklep parametry będzie zmieniać ceny, tak by maksymalizować marże i wykorzystywać inne okazje rynkowe.

Oto kilka przykładów, jak może działać takie zintegrowane ze sklepem narzędzie:

  • podniesie ceny w przypadku, gdy sklep posiada najniższą ofertę na rynku (zbliży się cenowo do konkurencji by nie “zostawiać pieniędzy na stole”)
  • podniesie ceny w przypadku, gdy sklep jest jedynym sprzedawcą oferującym produkt (skoro nie ma konkurencji, to nie trzeba walczyć na ceny)
  • podniesie ceny w przypadku, gdy sklep jako jedyny ma towar na magazynie (konkurencja ma problemy z natychmiastową dostępnością, więc można wykorzystać lepszą dostępność)
  • obniży ceny, aby zdobyć lepszą pozycję w rankingu ofert i przyciągnąć do sklepu więcej klientów (sklep określa jaka jest minimalna cena, do jakiej automat może obniżyć ofertę oraz o jaką pozycję w rankingu chce walczyć –  np. 1, 2, 3 itd.)

Korzyści z automatyki cenowej

Automatyka cenowa niesie ze sobą wiele korzyści, które w dłuższej perspektywie pomagają w rozwoju internetowego biznesu. Są to między innymi:

  • Konkurencyjność 24/7 - niezależnie od pory dnia czy sezonu, sklep w sposób ciągły oferuje podtrzymuje najbardziej optymalne ceny, co przekłada się na lepsze zarządzanie marżą i większą konwersję sprzedaży.
  • Możliwość wykorzystania bieżących okazji rynkowych - w szybko zmieniającym się środowisku co chwila pojawiają się nowe szanse, które sklep może wykorzystać (np. konkurencja wyprzedała stany magazynowe, mamy towar z nowej dostawy i możemy zaoferować lepszą cenę itd.)
  • Oszczędność czasu i pieniędzy - ceny są dostosowane automatycznie na podstawie wcześniej wprowadzonych parametrów, co daje obsłudze sklepu więcej czasu na inne działania i eliminuje konieczność zatrudniania większej ilości osób do zarządzania cenami
  • Lepsze zarządzanie asortymentem - bieżąca obserwacja trendów i optymalizacja cen zwiększa znajomość świadomość na temat zapotrzebowania na poszczególne produkty i pozwala lepiej zarządzać stanami magazynowymi przy bieżącej obserwacji trendów i dynamicznym ustawianiu cen parametrów produktów umożliwia lepsze zarządzanie asortymentem
  • Oszczędność czasu i pieniędzy Wygoda - ceny są dostosowane automatycznie na podstawie wcześniej wprowadzonych parametrów, co umożliwia lepsze zarządzanie sklepem oraz daje właścicielom sklepu więcej czasu na inne działania biznesowe
  • Wartościowe insighty – monitorując bieżące ceny i obserwując reakcje rynku na zmiany wprowadzane przez sklep, sprzedawcy i producenci otrzymują wartościowe dane na temat trendów rynkowych w czasie rzeczywistym

Obawy sprzedawców

Stosowanie automatyki cenowej wzbudza u niektórych sprzedawców obawy przed utratą kontroli nad poziomem cen w swoim sklepie. Jednak w rzeczywistości to właśnie automatyka daje właścicielom sklepów większą kontrolę nad ofertami. Dobrze ustawiony automat nie przeoczy żadnej rynkowej szansy. A określając wartości graniczne, takie jak cena minimalna lub maksymalna obniżka w procentach eliminujemy ryzyko narażenia sklepu na straty. Zwłaszcza jeśli ceny minimalne będą na bieżąco obliczane na podstawie cen zakupu. Sklep może również ustalić ceny maksymalne, tak by nie odstraszyć klientów w przypadku automatycznego podnoszenia ceny.

Spotykam się również z opinią, że jeśli narzędzie do automatyki cenowej zostanie wprowadzone w kilku sklepach z tej samej branży, to zakończy się to identycznymi cenami u każdego z nich. Nie jest to jednak prawdą, gdyż parametry wprowadzane do systemu mogą być zupełnie inne w zależności od firmy. Każdy ze sprzedawców ma inne oczekiwania co do takiego systemu, inne marże docelowe i inną strategię cenową. Różne będą również ceny zakupu, dostępność towarów na magazynie sprzedawcy oraz pozostałe elementy oferty. Wdrożona automatyka będzie więc inaczej działać w każdym ze sklepów.

Warto też wiedzieć, że program do automatyki cenowej nie musi być ani skomplikowany w obsłudze, ani drogi. Koszt uzyskania wartościowych danych na temat rynku i konkurencji bardzo szybko się zwraca, pozwalając na uniknięcie błędów, dając sporą oszczędność czasu i możliwość zwiększenia zysków. Wykorzystanie automatyki cenowej jest zatem uzasadnione w przypadku każdego sprzedawcy, który chce zawalczyć o dobrą pozycję na swoim rynku.

Artykuł został przygotowany dla MamStartup

Przeczytaj również:

Jak zwiększyć sprzedaż i zyski w sklepie internetowym dzięki optymalizacji cen?

Monitoring cen – po co i dla kogo?

Wojna cenowa prowadzi do bankructwa.

Zobacz, jak chronić swoją markę.